Ogłoszenia

Ogłoszenia

Klauzula-informacyjnaCo roku 5 maja obchodzony jest Światowy Dzień Higieny Rąk

Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk – kliknij


 Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, iż Narodowy Fundusz Zdrowia, w celu zmiany postaw i nawyków żywieniowych, a w konsekwencji poprawy stanu zdrowia Polaków, udostępnia bezpłatny portal Diety NFZ, oraz prowadzi cotygodniową akcję „Środa z Profilaktyką” poświęconą profilaktyce chorób i promocji zdrowia.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronach:

https://diety.nfz.gov.pl/

https://akademia.nfz.gov.pl/sroda-z-profilaktyka/


 Przydatne linki:OGŁOSZENIE


OGŁOSZENIE

Akcja w ochronie pieszego

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach zaprezentowała spot zatytułowany Zanim ominiesz, pomyśl…, w którym wystąpiła aktorka Kinga Preis. Celem planowanego przedsięwzięcia jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców, w celu promowania bezpiecznego korzystania z dróg. Spot profilaktyczny ma zwrócić uwagę kierowców na ich zachowania w trakcie dojazdu do oznakowanych przejść i być przestrogą dla pieszych, aby sami nie łamali przepisów drogowych.

– Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas niezwykle ważne, dlatego popieram i będę popierać każdą inicjatywę promująca bezpieczeństwo na drogach – mówi marszałek Jakub Chełstowski

Na prezentowanym spocie aktorka ma na sobie elementy odblaskowe, mimo że porusza się chodnikiem w ciągu dnia. Zanim wejdzie na przejście, rozgląda się w obie strony i czeka, aż kierowca zatrzyma się przed pasami. Mimo to nie przestaje patrzeć, co się dzieje na drodze. Dzięki temu, gdy inny kierowca wyprzedza stojący samochód i wjeżdża na drugi pas jezdni, aktorka w ostatniej chwili zdąży się zatrzymać na środku jezdni. – To, co zrobił ten kierowca, mogło mnie zabić. Ja zrobiłam wszystko, żeby żyć – mówi na koniec filmu Kinga Preis.

Statystki policyjne pokazują, że do największej liczby wypadków dochodzi właśnie na pasach. W 2019 roku na terenie województwa śląskiego doszło do 795 wypadków drogowych z udziałem pieszych, w których 60 z nich zginęło. Prawie połowa tych zdarzeń miała miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych, w których zginęło 25 osób, a 387 zostało rannych. Porównując powyższe dane do roku ubiegłego, odnotowano poprawę bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Jedna od początku stycznia 2020 roku do chwili obecnej zaistniały 43 wypadki z udziałem pieszych, w którym 3 osoby zginęły. W ponad 85% przypadków sprawcami zdarzeń z udziałem pieszych na przejściach dla pieszych są kierującymi pojazdami.

Spot Pasy


orze 18.12.2019

 Jaworze, 19.04.2018 r.

OGŁOSZENIE

Wspólny bilet bardziej się opłaca

Wszystkie atrakcje Parku Śląskiego w jednej cenie

Nadarza się świetna okazja dla wszystkich, którzy chcą spędzić czas, korzystając z atrakcji Parku Śląskiego. Od 16 kwietnia rozpoczyna się sprzedaż wspólnego biletu na sześć różnych atrakcji. Pożytku jest wiele: nie dość, że oszczędzamy od 90 do 208 zł (w zależności, czy kupimy bilet indywidualny czy rodzinny), to jeszcze nie tracimy czasu w kolejkach, a korzystać z biletu możemy przez kilka miesięcy.

 Najdłuższa w Polsce nizinna kolejka linowa, pełne kolorowych karuzel i urządzeń rozrywkowych Wesołe Miasteczko, najlepiej zlokalizowany w kraju ogród zoologiczny, park linowy z wyjątkowo trudną trasą i klimatyczna sceneria wiejskich chat sprzed stuleci w skansenie, a także możliwość zwiedzenia “Kotła Czarownic” w towarzystwie przewodnika ? to wszystko na jednym bilecie.

 Dzięki tej wejściówce Park Śląski może stać się miejscem regularnej rozrywki dla całych rodzin, przez cały sezon wiosenno-letni – tłumaczy Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego. Za kilka miesięcy rozpocznie się remont Planetarium Śląskiego. W tym sezonie, zamiast tego obiektu, proponujemy wycieczkę po zmodernizowanym Stadionie Śląskim. Wzrosła też ilość dostępnych atrakcji w Legendii.

W 2018 roku po raz szósty do obiegu trafia bilet na prawie wszystkie większe atrakcje, z których można korzystać w Parku Śląskim. Raz zakupionej wejściówki można używać od maja do września. Nabywca oszczędza sporo czasu w kolejkach, ale i pieniędzy. W przypadku wejściówki dla jednej osoby za 90 złotych, można zaoszczędzić 66 zł (zakupione osobno bilety na wszystkie z oferowanych atrakcji, to koszt 156 zł), a w przypadku biletu rodzinnego za 250 złotych – 208 zł (zakupione osobno bilety dla całej rodziny, to koszt 458 zł).

Bilet do Parku Śląskiego uprawnia do jednorazowego wejścia do Śląskiego Wesołego Miasteczka, Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Śląskiego Parku Linowego i Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, oraz przejażdżki w jedną stronę “Elką” i zwiedzania z przewodnikiem Stadionu Śląskiego. Rabaty oferują też działające w okolicy parku hotele i znajdujące się na jego terenie punkty gastronomiczne.

Bilet będzie dostępny  w kasie dyrekcji parku oraz w kasie w skansenie, a także on-line, na stronie internetowej: sklep.parkslaski.pl.

 Przy wejściu do każdej instytucji, odcinane będą konkretne kupony. Nabyta wejściówka, będzie ważna od momentu zakupu, do końca października – tłumaczy Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego. Mamy nadzieję, że atrakcyjna cena i funkcjonalność sprawią, że na korzystanie ze wspólnego biletu zdecydują się całe rodziny – podkreśla.


Jaworze, 07.08.2017 r.

INFORMACJA

Z dniem 1 września br. wejdzie w życie uchwała antysmogowa, która będzie obowiązywać na obszarze całego województwa śląskiego przez cały rok. Uchwała dotyczy wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Od chwili jej wejścia w życie nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent.

Uchwała wprowadza istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Po 1 września użytkownicy będą mieli określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu. Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

 Więcej informacji:
powietrze.slaskie.pl
http://slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=9059